Nowy System Gospodarki Odpadami Komunalnymi
NOWY SYSTEM GOSPODARKI ODPADAMI KOMUNALNYMI
W związku z nowelizacją ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Tekst jednolity: Dz. U. z 2019r., poz. 2010 ze zm.), każdy właściciel nieruchomości położonej na terenie gminy Biskupiec z dniem 1 stycznia 2020 roku zobowiązany jest do zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie dopełni obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych Wójt Gminy Biskupiec w drodze decyzji, określi wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiąc lub miesiące, a w przypadku domków letniskowych lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe – za rok, w których nie dopełniono obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, stosując wysokość stawki opłaty podwyższonej, określonej Uchwałą Nr XI/105/19 Rady Gminy Biskupiec z dnia 30 października 2019r. (Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego poz. 5272) stanowiącej dwukrotność stawki dla odpadów komunalnych zbieranych w sposób selektywny.
Ponadto informuje się, że Rada Gminy w Biskupcu Uchwałą Nr XI/106/19 z dnia 30 października 2019r. wprowadziła częściowe zwolnienie z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obejmujące właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, położonych na terenie Gminy Biskupiec, kompostujących bioodpady (stanowiące odpady komunalne) w kompostowniku przydomowym. Zwolnienie, o którym mowa wynosi 4,00 zł od osoby (dla gospodarstw domowych liczących do 4 osób) i 2,00 zł od osoby (dla gospodarstw domowych liczących 5 i więcej osób od każdej piątej i kolejnej osoby). Chęć skorzystania z w/w zwolnienia będzie wiązała się z koniecznością złożenia nowej deklaracji.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi poniżej
Treść ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190002010
- Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Biskupiec - pobierz
- Uchwała Nr XI/105/19 Rady Gminy Biskupiec z dnia 30 października 2019 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości na terenie gminy Biskupiec- pobierz
- Ulotka informacyjna o zasadach segregacji - pobierz
- Druk deklaracji:
Deklaracja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - pobierz
- Miejsce składania deklaracji:
Urząd Gminy Biskupiec, ul. Rynek 1, 13-340 Biskupiec, Pokój nr 1
Osoby do kontaktu:
Urszula Typa -Kierownik Referatu Podatkowego
Natalia Gruba- Podinspektor ds. wymiaru podatków i opłat
Tel. 56) 47 47 976, kom. 512 290 086
- Opłaty:
Termin płatności do 15- tego każdego miesiąca
Wpłaty można dokonywać:
- u sołtysa;
- w kasie Urzędu Gminy (czynna w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14);
- przelewem na konto Nr konta: 73 9484 1121 2002 0100 0286 0023
Informacja o Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Gminie Biskupiec.
SZANOWNI MIESZKAŃCY
Informujemy, że na terenie Gminy Biskupiec działa Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) który prowadzony jest przez „ZDU- Komunalka” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” ul. Wybudowanie 18, 13-340 Biskupiec tel. 56 47 45037.
Punkt czynny jest w każdy dzień tygodnia w godzinach od 8:00 do 15:00 za wyjątkiem sobót oraz dni ustawowo wolnych od pracy i świąt.
W Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych będą bezpłatnie przyjmowane od wszystkich właścicieli nieruchomości, z terenu gminy Biskupiec odpady komunalne według następujących frakcji:
- papier i tektura, opakowania z papieru i tektury,
- tworzywa sztuczne, opakowania z tworzyw sztucznych,
- metale, opakowania z metalu
- opakowania wielomateriałowe,
- szkło oraz opakowania ze szkła,
- chemikalia, zużyte baterie i akumulatory,
- zużyty sprzęt AGD,elektryczny i elektroniczny,
- meble oraz inne odpady wielkogabarytowe,
- odpady budowlane i rozbiórkowe,
- zużyte opony, chemikalia
- odzież, tekstylia
Zasady odbioru odpadów komunalnych w PSZOK:
1. Dostarczone przez właścicieli nieruchomości lub mieszkańców, własnym transportem i na własny koszt odpady komunalne przyjmowane są nieodpłatnie, w godzinach otwarcia PSZOK.
2. Przyjęcia odpadów dokonuje upoważniony pracownik.
- Odpady dostarczone do PSZOK muszą być posegregowane.
4. Dostarczone odpady nie mogą być zmieszane i zanieczyszczone innymi odpadami.
5. Do PSZOK przyjmowane są wyłącznie odpady wymienione powyżej.
6. Dostarczający odpady zobowiązany jest do ich natychmiastowego zabrania w przypadku:
a) Stwierdzenia przez pracownika PSZOK-u, iż odpady dostarczone nie znajdują się na wykazie odpadów aktualnie przyjmowanych,
b) Stwierdzenia zanieczyszczeń i zabrudzeń w dostarczonych odpadach.